Danišovce                                                                                                        cas Meniny pre SR

                                                                                                                                                                                               Úvodná stránka   Pošli nam email
                                                      Profil obce Kultúra Samospráva Služby Informácie Kontakty           

 KULTÚRA

 

 

Pamiatky

 

Osveta

 

Hasiči

 

Školstvo

 

 

 

 

 

 

Domovská stránka

  danisovce Pridať k obľúbeným

 

 Kultúrne pamiatky 

Katolícky kostol sv. Márie Magdalény

Danišovský kostol je najčastejšie charakterizovaný ako kostol ranogotický postavený v 13. storočí. Vo svojich prvopočiatkoch nemal dnešnú podobu. Po tatárskom vpáde kostol stratil svoj pôvodný románsky charakter a bol prestavený v prechodnom románsko-gotickom slohu. Zachované ostali románske piliere zakončené hlavicami, ktoré sa nachádzajú pod víťazným oblúkom. Majú románsku bobuľovitú podobu. Klenba lode je z polovice 15.stor., predsieň z 18.stor. Dvojlodie (nepravé)je  s rovným uzáverom presbytéria, pristavanou sakristiou a predstavanou vežou. Obdĺžnikové presbytérium je zaklenuté gotickou krížovou rebrovou klenbou, ktorá dosadá na konzoly s nábežníkmi. Rebrá hranolovej profilácie s okosením. Dnes je kostolík v Danišovciach zasvätený sv. Márii Magdaléne.

Kaplnka

Do mozaiky duchovného života a histórie Danišoviec spojených s menom sv. Márie Magdalény patrí aj kaplnka  s prameňom nachádzajúcim sa severozápadne nad obcou. Prameňu sa pripisovali liečivé účinky už v 15.storočí. Voda z tohto prameňa posvätená osožila oddávna v predstavách mnohým ctiteľom sv. Márie Magdalény pri rôznych chorobách, neduhoch, najmä pri liečení nemocí očí, hlavy, vredov atď. To nežije len vo vedomí obyvateľov obce Danišovce, ale aj širokom okolí, o čom svedčili početné "strieborné odznaky" v kostole vydávajúce svedectvo vďačnosti a pravdivosti o tom.      

 Predpoveď počasia:

 Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 

Vyberáme z fotogalérie

 

Profil obce  :. Kultúra  :. Samospráva  :. Služby  :. Informácie  :. Kontakty :.

Copyright © Obecný úrad Danišovce.  Designed by slavec55