Danišovce                                                                                                        cas Meniny pre SR

                                                                                                                                                                                               Úvodná stránka   Pošli nam email
                                                      Profil obce Kultúra Samospráva Služby Informácie Kontakty           

 KULTÚRA

 

 

Pamiatky

 

Osveta

 

Hasiči

 

Školstvo

 

 

 

 

 

 

Domovská stránka

  danisovce Pridať k obľúbeným

 

 Osveta 

 

Danišovce sú spolu s Jamníkom filiálkou fary v Odoríne. V minulosti patrili dlhé desaťročia do Levočského dištriktu, v súčasnosti patria do dekanátu s centrom v Spišskej Novej Vsi. Väčšina obyvateľov je rímskokatolíckeho náboženstva. Kňazi, ktorí bývali a bývajú na odorínskej fare 1 až 2-krát do týždňa chodia do Danišoviec. Patrónkou obce je sv. Mária Magdaléna. Neodmysliteľnou súčasťou náboženských obradov je chrámová hudba a náboženský spev. Základy kantorovania v Danišovciach položil učiteľ Jozef Matta. Kostolníkmi boli najdlhšie Jozef Kapolko (v rokoch 1923-1978) a s ním Jozef Novysedlák, Andrej Sanetrik (v rokoch 1978-1989) a po roku 1989 Michal Miškovič. Danišovčania sa snažili svoj kostol zveľaďovať, a tak preukázať svoj kladný vzťah k viere. Už v roku 1929 zakryli kostol eternitom. Obnos 6000 korún zložili veriaci. Zakúpili nový orgán (za 7500 korún) z peňazí za starý orgán, ktorý kúpil Gustav Čaki, veľkostatkár zo Spišského Hrhova. Za účinkovania Jozefa Brandobura previedli v roku 1953 oplotenie celého kostolného dvora, v roku 1956 kostol elektrifikovali a nasledujúci rok začali prevádzať spevňovanie základov kostola.

Odpustové slávnosti sa konajú na sviatok sv. Márie Magdalény. Z Odorína a Jamníka prichádzajú veriaci s procesiou, nesúc cirkevné zástavy, s modlitbami a náboženskými piesňami. Hlavné modlitby s kázňou sa konajú pri kaplnke v chotári obce. Každoročne sa zároveň koná požehnanie prameňa sv. Márie Magdalény, pri ktorom sa veriaci s kňazom modlia.            

 Predpoveď počasia:

 Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 

Vyberáme z fotogalérie

 

Profil obce  :. Kultúra  :. Samospráva  :. Služby  :. Informácie  :. Kontakty :.

Copyright © Obecný úrad Danišovce.  Designed by slavec55