Danišovce                                                                                                        cas Meniny pre SR

                                                                                                                                                                                               Úvodná stránka   Pošli nam email
                                                      Profil obce Kultúra Samospráva Služby Informácie Kontakty           

 PROFIL OBCE

 

 

Informácie o obci

 

Poloha obce

 

Fotogaléria

 

Zaujímavosti

 

História

 

Inštitúcie v obci

 

 

Domovská stránka

  danisovce Pridať k obľúbeným

 

Zaujímavosti z našej obce 

    V spoločenskom živote obce mali vždy ohlas tanečné zábavy, svadby a ostatné ľudové obyčaje. Cez leto sa poriadali tanečné zábavy v prírode a v zime pri harmonike v krčme. V 50-tych rokoch boli populárne majálesy Na dolkách, na ktoré sa chodilo v kroji. Priestor na tancovanie bol ohradený vyzdobenými briezkami. Veľmi družné boli hasičské zábavy. V 70-tych rokoch v obci muzicírovala vlastná hudobná skupina. Silvestrovský večer roku 1978 oslávili danišovčania v novom kultúrnom dome.

     Svadba sa v minulosti slávila tri dni a na jej prípravách sa zúčastňovala celá obec. Formou susedskej výpomoci prinášali rôzne druhy potravín na prípravu svadobných jedál. V týždni pred svadbou sa musela konať zabíjačka. Starší družba alebo svadobní rodičia chodili pozývať na svadbu celú dedinu. Piekli sa holúbky - kysnuté koláče v tvare vtáčika, ktoré sa dávali pozývaným. Starší občania spomínajú, že nevesty museli mať kastu s "gratami", 2 periny a 4 zahlavky. Ak bola nevesta s inej dediny do ženíchovho domu ju privážali aj na troch vozoch

     Na Veľkú noc sa oblievalo pri studni, na Rusadle (Turíce) sa stavali máje dievčatám aj uprostred obce, v lete sa chodilo plákať plátno Do doliny, lialo sa olovo na Ondreja, na Luciu sa chodilo ploty triasť a na Vianoce bolo počuť spievať betlehemcov. Keďže fara bola v Odoríne, na polnočnú omšu sa chodilo peši. Chlapci priniesli od vojska svetlice, ktorými si mládež osvetľovala cestu. Po dedine chodil pastier. Každý mu dal kúsok koláča, slaniny, klobásy. O pol noci bolo počuť jeho vytrubovanie.

     Ľudový kroj sa už v čistej podobe v Danišovciach nenosí. Mnohé jeho súčasti: čierne skladané sukne, zástery, farebné lajbliky, visty vykladané perličkami a obšívané, tyrtače, úzke šurce, blúzky jopky z kartúnu a rôzne šatky sú starostlivo odložené v truhliciach a skriniach Danišovčaniek.

      Pohreby sa konali donedávna v dome zomrelého. V súčasnosti sa konajú v miestnom Dome smútku, ktorý bol vybudovaný v rokoch 1990 - 1992.   

 Predpoveď počasia:

 Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 

Vyberáme z fotogalérie

 

Profil obce  :. Kultúra  :. Samospráva  :. Služby  :. Informácie  :. Kontakty :.

Copyright © Obecný úrad Danišovce.  Designed by slavec55